Izabela Maciejewska

Tęcza/Rainbow

Projekt powstał na zaproszenie Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry" w Lublinie. Koncepcja dotychczas niezrealizowana - na zdjęciu wizualizacja, 2015 r.

Opis i cel koncepcji:

Tęcza namalowana na dachach, widoczna z lotu ptaka. Zwykle obserwujemy tęczę na niebie, tym razem to niebo “obserwuje” tęczę. Nie jest widoczna z Ziemi, bo czasami trzeba nabrać dystansu i zmienić perspektywę, by dostrzec istotę rzeczy. Może to tęcza, na którą trzeba zasłużyć... tylko dla tych, którzy będą chcieli ją zobaczyć i w tym celu dokonają wysiłku zmieniając konwencjonalny punkt widzenia. 

Działanie ma na celu odwołać się do zakorzenionego od wieków w kulturze znaczenia tęczy, która nigdy nie była symbolem podziałów i tym bardziej nie powinna służyć jako pretekst do sporów ideologicznych i ulicznych awantur. 

Tęcza od czasów starożytnych przedstawiana jest jako symbol przymierza i pojednania. Często była też elementem łączącym różne światy. W mitologii greckiej tęcza była utożsamiana z drogą, jaką pokonywała posłanka Iris pomiędzy Ziemią i Niebem. W mitologii skandynawskiej był to most łączący światy Ásgard (bogów) i Midgard (ludzi). W Biblii tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem, natomiast w mitologii słowiańskiej, płanetnikiem mógł zostać człowiek wciągnięty do nieba przez tęczę.

W czasach współczesnych była używana przez hipisów, którzy zbierali się z misją głoszenia idei pokoju, miłości, wolności i wspólnoty. „Rodzina Tęczy” to nazwa jednego z ruchów posthipisowskich.Tęczowa flaga została użyta w niemieckiej wojnie chłopów w XVI wieku jako symbol nowej ery, nadziei i socjalnych zmian. Tęczowe flagi były również używane: jako symbol pokoju, zwłaszcza we Włoszech.

W ostatnich latach tęczowa flaga stała się także symbolem tolerancji, poprzez swoje barwy reprezentując różnorodność.

Tęcza będzie stanowić interesujący akcent estetyczny i kolorystyczny widoczny z lotu ptaka na tkance miejskiej. Może też stać się oryginalną atrakcją turystyczną miasta, przedstawiając Lublin jako miasto ponad podziałami.

Skala Tęczy umożliwi także jej obserwację przez aplikację Google Earth na wszystkich szerokościach geograficznych świata promując Lublin jako miasto pozytywnych zmian - przyjazne, wielokulturowe, przeciwne wszelkiej dyskryminacji.

Sposób realizacji:

Wielkoformatowy obraz malarski wykonany na dachu budynku.

sztuka video / fotografia / instalacja / rzeźba

Copyright Izabela Maciejewska I Wszystkie prawa zastrzeżone

Zamieszone na stronie projekty stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie przewidzianej w tej ustawie. Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i materiałów zamieszczonych na stronie, w jakikolwiek sposób, w całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody Autorki jest zabronione.