Izabela Maciejewska

Śledztwo w sprawie Rembrandta - rekonstrukcja zdarzeń, 2006

W ramach drugiej edycji Festiwalu Sztuka i Dokumentacja, który odbywa się w Łodzi, Galeria Arkana zaprezentuje wystawę Izy Maciejewskiej. Festiwal podejmuje problem roli dokumentu we współczesnych działaniach artystów. Czy dokumentacja dzieła sztuki może zainspirować artystę do wykonania kolejnej pracy? Czy historia rozpoczęta ponad 300 lat temu w grafice Rembrandta może znaleźć swoją kontynuację w fotografiach i filmie współczesnej artystki? Iza Maciejewska, absolwentka łódzkich uczelni artystycznych: ASP oraz PWSFTviT, inspiracji do swoich prac często szuka w historii sztuki. Wynajduje w niej tajemnicze wątki i podejmuje „artystyczne śledztwo”. Punktem wyjścia do wystawy prezentowanej w Galerii Arkana jest grafika Rembrandta „Pejzaż z trzema drzewami”. Gdy artystka oglądała ją w oryginale w Muzeum domu Rembrandta (Museum het Rembrandthuis) w Amsterdamie, zauważyła motyw ukryty – tajemnicze sylwetki, których nie dostrzegła wcześniej na reprodukcjach dzieła. Ten szczegół spowodował, że wykonała własną dokumentację grafiki i zbliżenia wybranego fragmentu.

Działanie Izy Maciejewskiej przywodzi na myśl zachowanie bohatera filmu Powiększenie Antonioniego. Maciejewska nie dąży jednak do ostatecznego rozwiązania zagadki. Podaje wiele ścieżek i tropów, którymi widz może podążać. Sztuka Rembrandta sprowokowała artystkę do wykonania dokumentacji, która stała się podstawą do wykonania kolejnego – jej własnego, dzieła sztuki. Na wystawie będzie można zobaczyć video artystki wykonane w oparciu o dokumentację „Pejzażu z trzema drzewami” oraz fotografie inspirowane tymi poszukiwaniami.

Karolina Jabłońska, II Festiwal Sztuka i Dokumentacja, Łódź

sztuka   video  /  fotografia  /  instalacja  /  rzeźba

Copyright Izabela Maciejewska I Wszystkie prawa zastrzeżone

Zamieszone na stronie projekty stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie przewidzianej w tej ustawie. Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i materiałów zamieszczonych na stronie, w jakikolwiek sposób, w całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody Autorki jest zabronione.