Izabela Maciejewska

Pomnik Siostrzeństwa, lipiec 2018

„Pomnik Siostrzeństwa”, 25 lipca 2018 r. (działanie performatywne w ramach obchodów Marszu Głodowego Kobiet’81 w Łodzi, na zaproszenie Anki Leśniak, we współpracy z Centrum Yogi w Łodzi). Na zdjęciach performują: Jolanta Motyl i Beata Waszczykowska.




Miejsce: Plac Wolności pod pomnikiem T. Kościuszki (na przeciwko Kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego).

Użycie słowa pomnik ma charakter subwersywny. Jest to raczej antypomnik performatywny, niepodobny do tradycyjnych, otaczających nas zewsząd pomników - wytworów kultury gwałtu, przemocy i wojny, które najczęściej upamiętniają mężczyzn: władców, żołnierzy, polityków.
Akcja jest symbolicznym przedstawieniem idei siostrzeństwa w opozycji do paradygmatów społeczno-kulturowych charakterystycznych dla kultury patriarchalnej (katolickich, narodowo-militarnych). To też obraz kobiecych możliwości i siły. Upamiętnienie etosu pracy łódzkich włókniarek. 
Zaprezentowane pozycje jogi wymagają współpracy. Niektóre wręcz nie są możliwe do wykonania samodzielnie. Pojawia się również pozycja Wojowniczki oraz motyw symbolicznej „walki” i „zwycięstwa”, ale bez użycia przemocy.

Joga to nie tylko zdrowy styl życia. Joga to przede wszystkim filozofia ucząca szacunku dla siebie i drugiego człowieka. Na ścieżce jogi pierwszym przykazaniem moralnym i etycznym jest niekrzywdzenie (ahimsa). W sanskrycie słowo joga tworzone jest przez morfem yuj (judż), oznaczający m.in. zjednoczenie, połączenie, jedność. 



sztuka video / fotografia / instalacja / rzeźba

Copyright Izabela Maciejewska I Wszystkie prawa zastrzeżone

Zamieszone na stronie projekty stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie przewidzianej w tej ustawie. Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i materiałów zamieszczonych na stronie, w jakikolwiek sposób, w całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody Autorki jest zabronione.